понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenie PVC sadzi się w słonecznych elementach, w których migiem rosną i mocno gęstnieją. Co niemiara czaru maja także takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które dominują w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują również sporo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PVC z Dąbrowy Górnicza zdołają być bardzo cienkie, lecz trzeba je cyklicznie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий